Hasan Kılca: Kut’ül Amare, Silahı ‘İnanç’ Olan Ordumuzun Neler Başarabileceğinin En Kıymetli Örneğidir
Haber
29 Nisan 2021 - Perşembe 15:06
 
Hasan Kılca: Kut’ül Amare, Silahı ‘İnanç’ Olan Ordumuzun Neler Başarabileceğinin En Kıymetli Örneğidir
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kût'ül-Amâre Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Kût'ül-Amâre’nin Çanakkale’den sonra Osmanlı ordusunun İngilizlere karşı kazandığı ikinci büyük zaferi olduğunu hatırlatan Başkan Kılca, “Kut’ül Amare, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, silahı ‘inanç’ olan ordumuzun neler başarabileceğinin en kıymetli örneklerinden bir tanesidir” dedi.
KONYA Haberi
Hasan Kılca: Kut’ül Amare, Silahı ‘İnanç’ Olan Ordumuzun Neler Başarabileceğinin En Kıymetli Örneğidir

Kût'ül-Amâre Zaferi’nin 105’inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kût’ül-Amâre’nin tarihimiz için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu aktardı.

Başkan Hasan Kılca’nın mesajı şu şekilde; “Kût’ül-Amâre, Osmanlı Ordusu’nun Birinci Dünya Savaşı’nda çarpıştığı önemli cephelerden biridir ve İngilizler’in, Çanakkale’den sonra Kût’ül Amâre’de de Osmanlı Ordusu’na ikinci kez mağlup olduğu önemli bir dönüm noktasıdır. Tarih de bu olayı yazmak için kelime bulmakta güçlük çekmiştir. Zira yenilgileri ve kayıpları çok ağır olmuştur. Osmanlı Cihan Devleti’nin emperyalistler tarafından dört koldan kuşatıldığı bir dönemde 350 subay ile 10 bin asker şehit verdik. Buna karşılık İngilizlerin 5’i general, 481’i subay 13 bin 300 askerinin esir olmasıyla tüm dünya şaşkına dönmüştür. Osmanlı Devleti’nin 105 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kût’ül Amâre Zaferi işte bu tarihi anlarıyla büyük bir öneme sahiptir. Kût’ül Amâre Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun Çanakkale’den sonra kazandığı eşsiz ikinci bir zaferdir ve zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde, silahı ‘inanç’ olan ordumuzun neler başarabileceğinin en kıymetli örneklerinden bir tanesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuzun destanlarından olan Kut’ül Amare Zaferi’nin 105’ncı yıl dönümünde tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Konya Gazetesi Editör: Admin
Etiketler: Hasan, Kılca:, Kut’ül, Amare,, Silahı, ‘İnanç’, Olan, Ordumuzun, Neler, Başarabileceğinin, En, Kıymetli, Örneğidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı