‘KOÇ’ GİBİ ADAM
Haber
14 Nisan 2021 - Çarşamba 14:42
 
‘KOÇ’ GİBİ ADAM
Bir yılı aşkın bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs, bugünlerde mutandlarıyla gündemden düşmüyor. Sahada virüsle birebir temasta olan 112 acil yardım sağlık çalışanları ise, önce ‘insan’ sağlığı diyor. Konya İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Mehmet KOÇ, göreve başladığı günden bugüne yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiriyor. İl sağlık müdürlüğü çatısı altında oluşturulan ‘Başkanlık’lar la kısa vadeli çözümlerin yanısıra, 112 acil yardım istasyonlarını yenilemeye devam ediyor.
KONYA Haberi
‘KOÇ’ GİBİ ADAM

Göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Konya il sağlık müdürü Prof.Dr.Mehmet Koç, Konya sağlığı için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerini söyledi. Koç, özellikle 112 acil yardım istasyonlarının yenilenmesinde emeği geçen, başta hayırseverler olmak üzere herkese teşekkür etti.

‘112 Acil Hizmetleri, Dışarıya Açılan Penceremizdir’

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkan ve yardımcılarıyla birlikte Konya merkezde yer alan 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonları, komuta kontrol merkezi ve lojistik biriminde görev yapan yaklaşık 500 sağlık çalışanı ile bir araya geldi. 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarının birçoğunu yerinde görerek ihtiyaç ve eksikliklerini tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Mehmet Koç, “7 gün 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunan ve 24 saatlik nöbet sistemi ile görev yapan mesai arkadaşlarımıza çağdaş standartlarda 112 istasyonları kazandırma hedefimize emin adımlarla ilerlemekteyiz” dedi.

112 acil sağlık hizmetlerinin, Sağlık Müdürlüğü’nün dışarıya açılan penceresi olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Çalışan memnuniyetini üst düzeyde sağlayarak verimli bir çalışma ortamı hazırlamak ve bunun sonucunda da hasta memnuniyetini en üst seviyeye çıkarma amacındayız. 112 acil sağlık hizmetleri sağlık müdürlüğümüzün dışarıya açılan penceresi konumundadır. Önemli ve hayati hizmetlerin verildiği, hayatların kurtarıldığı bir sistemi yürütüyorsunuz. Bu nedenle sizlerin fiziki şartlarınızı ve çalışma ortamlarınızda kullandığınız ihtiyaç malzemelerinizi yenileme adına önemli mesafeler kat ettik” diyerek saha odaklı çalışan bir yönetim anlayışı ile hareket ettiklerini söyledi.

Özellikle son dönemde önemli projelerin hayata geçirildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Koç, “Fiziki şartları oldukça kötü durumda olan yaklaşık 20 istasyonumuzu iki yıl gibi kısa bir sürede hayırseverlerimiz, belediyelerimiz ve Bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yenileyerek temel ihtiyaç malzemelerinin tamamını modernize ettik. Yılsonuna kadar inşallah 4 istasyonumuzu daha yeni yerlerine taşımayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Operasyon bölgelerinde gönüllü olarak görev yapan 112 ekipleri ile gurur duyduklarını da vurgulayarak konuşmasına devam eden Prof. Dr. Koç, “Konya 112 ekibimiz göğsümüzü kabartan tavırlarda bulunuyor. Can siper hane bir şekilde sınır görevlerine koşuyorsunuz. Bu vatanseverliğiniz ve fedakârlığınız son derece önemli. Bizler, görevlerimizi iyi yaptıktan sonra hiçbir gücün ülkemizi sindirmeye gücü yetmez” şeklinde konuşarak tüm çalışanların işlerini layığı ile yapmasının önemine değindi.

Hayırseverden 5 Yıldızlı 112 Acil İstasyonu

Konya’da hayırsever işadamı Tevfik Başman tarafından yaptırılan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu modern mimari projesi, geniş iç mekânı ve kaliteli iç tefrişat malzemeleri ile sağlık çalışanlarına 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunma imkânı sağlıyor.

Kısa süre önce hizmete giren istasyonu ziyaret ederek görev başında bulunan 112 acil ekibi ile istişarelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “112 acil sağlık hizmetleri sağlık müdürlüğümüzün dışarıya açılan penceresi konumundadır. Buralarda görev yapan mesai arkadaşlarımıza çağdaş standartlarda 112 istasyonları kazandırma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu anlamda şu ana kadar 32 istasyonumuzu yeni ve modern binalarına taşımayı başardık. İnşallah bu sayıyı her geçen gün daha da yukarılara çıkartacağız” dedi.

112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarının tamamını yerinde görerek ihtiyaç ve eksikliklerini tespit ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Fiziki şartları oldukça kötü durumda olan 32 istasyonumuzu iki yıl gibi kısa bir sürede hayırseverlerimiz, belediyelerimiz ve Bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yenileyerek temel ihtiyaç malzemelerinin tamamını modernize ettik. Yılsonuna kadar inşallah 4 istasyonumuzu daha yeni yerlerine taşımayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Konya genelinde toplam 79 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun hizmet sunduğunu da ifade eden Prof. Dr. Koç, “Konya sağlığı, devlet ve millet işbirliği ile çok daha üst seviyelere çıkmaya devam etmektedir. Böylesine önemli bir eserin daha şehrimize kazandırılması noktasında arsa tahsisi ve ruhsatlandırma işlemlerinde bizlere her türlü desteği veren Meram Belediye Başkanımıza ve hiçbir fedakârlıktan çekinmeyerek inşaatı çok kısa bir sürede tamamlayan, iç tefrişatları ile birlikte binayı kullanıma hazır hale getiren hayırsever iş adamımız Tevfik Başman Beyefendiye teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Nermin-Tevfik Başman 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Sorumlusu ATT Mustafa Burak Yılmaz’da ferah ve huzurlu bir ortamda görev yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi. Yeni 112 istasyonunda erkek ve bayan dinlenme odalarının bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Odalarımızda lavabo ve banyonun yer alması ve 24 saat sıcak suya ulaşma imkânına sahip olmamız, bir hastaya müdahale ettikten sonra ikinci bir olası vakaya çok daha hızlı bir şekilde hazırlanmamıza olanak sağlıyor. Ortak kullanım alanlarımızdaki tüm malzemelerimizin de yeni ve çağdaş standartlarda olması da bizlerin işlerini kolaylaştırıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Nermin-Tevfik Başman 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ziyaretinde Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin, Başkan Yardımcısı Dr. Alper Çelikdelen, ve 112 Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Erkan Aşık’da hazır bulundu.

ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRÜNDEN ÖVGÜ DOLU SÖZLER.

Katıldığı bir youtube kanalında Konya 112 Acil yardım hizmetleri istasyonlarını tüm Türkiye’ye örnek gösteren Acil sağlık hizmetleri genel müdürü Dr.Öğr.Üyesi Semih korkut, istasyonların şartlarını düzeltmeye çalıştıklarını söyledi.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Korkut, ‘Konya’daki istasyonlarımız çok güzel ve biz il yöneticilerimizi Konya’ya gönderiyoruz. Bakın buradaki istasyonları inceleyin ve sizde kendi illerinizde böyle istasyonlar yapın diye. Olabildiğince kaliteli bir ekip, olabildiğince kaliteli istasyonlar, altlarındaki yeni araçları ambulansları sağlamakta acil sağlık hizmetleri genel müdürü olarak ta benim görevim. Çalışan herkesi arkadaşları ben kardeşim gibi görüyorum. Onların ne kadar rahat ne kadar konforlu ne kadar can güvenlikleri yerindeyse o kadar mutlu oluyorum.’ Dedi.

‘Hızır’ gibi yetiştiler 

COVID-19 ile mücadelenin yanı sıra insanları hayata bağlamak için gece gündüz demeden mesai yapan 112 Acil Servis ekipleri, hayati öneme sahip kalp krizi, trafik kazaları, kavgalar, deprem ve sel gibi afetlerde en önde görev alıyor. İnsanların hayatını kurtarmak için çağrı merkezine gelen ihbarı değerlendirerek olay mahalline bir an önce ulaşmaya çalışan sağlık ekipleri, zamanla yarışıp karşılaştıkları vakalara ilk müdahaleyi yaparak hayatların kurtarılmasını sağlıyor.

112 ÇALIŞANLARI CANLA BAŞLA ÇALIŞIYOR

Koronavirüs ile mücadele, tüm dünyada olduğu gibi yurdumuzda da bir dizi yeni tedbir ve kısıtlamalar ile devam ediyor. Bu savaşta en ön safta savaşanlar ise 112 Acil ekipleri oluyor. Normalde bile oldukça yoğun olan ve her türlü vakaya çıkış yapan 112 Acil Ambulans ekipleri, Pandemi nedeniyle şu sıralar daha da yoğun olarak canla başla çalışıyor. Vakaların yanı sıra, ambulansta görevli şoför olsun, acil tıp teknisyenleri olsun, her hastadan sonra Covid-19 virüsü nedeniyle, ambulansları da tepeden tırnağa temizleyerek bir sonraki vakaya hazır duruma getiriyorlar.

112 KONYA’DA 81 İSTASYON İLE HİZMET VERİYOR

Konya’da Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu toplam 81 istasyon ile hizmet veriyor. Selçuklu’da 16 Karatay’da 11 ve Meram’da 8 istasyon ile hizmet veriyor. Konya 112 Acil Servis Çağrı Merkezi'ne 2020 yılında toplam 2 milyon 120 bin 212 çağrı düşerken, 220 bin 592 vaka ulaştı. Günlük ortalama vaka sayısı 615 oldu.

112 ÖZEL NİTELİKLİ AMBULANS İLE DE VAKALARA ULAŞTI

Konya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Helikopter, Kar Paletli, Motosiklet, Yenidoğan, Yoğun bakım-obez, dört sedyeli  ve uçak ambulans da 2020 yılında vatandaşların yardımına koştu. Konya’dan Helikopter Ambulansı 221 vakaya ulaştı. Kar Paletli Ambulans 575 vakaya müdahil oldu. Motosiklet Ambulans 233, yenidoğan ambulans 440, Yoğunbakım- Obez Ambulans 155, Dört sedyeli ambulans 309 , Uçak ambulans da 5 vakaya ulaştı.

Konya’ya gönderilen yeni Ambulanslar İstasyonlara Teslim Edildi

Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılı planlaması kapsamında Konya İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edileceği açıklanan 30 tam donanımlı ambulansın son partisi olan 14 ambulans daha il sağlık müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle 112 acil sağlık hizmetleri istasyon sorumlularına teslim edildi. Son gelen ambulanslar ile birlikte son iki ay içerisinde 2’si yeni doğan ambulansı olmak üzere toplam 30 ambulans Konya sağlık filosuna katılmış oldu. Konya 112 acil sağlık hizmetleri bünyesindeki toplam ambulans sayısı da yeni teslim edilen 14 ambulans ile birlikte 143’e yükseldi.

Ambulans anahtarlarını istasyon sorumlularına teslim etmeden önce kısa bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Mehmet Koç, “Filomuza yeni katılan ambulanslar ile birlikte ambulanslarımız büyük oranda yenilenmiş ve daha modern hale gelmiştir. Ambulansların şehrimize kazandırılmasını sağlayan başta Sayın Sağlık Bakanımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkan ve yardımcıları ambulans anahtarlarını istasyon sorumlularına hayırlı olsun temennileri ile teslim ettiler.  Sağlık ordusunun filosuna katılan ambulanslar dualar eşliğinde görev yerlerine uğurlandılar.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Konya Gazetesi Editör: Admin
Etiketler: ‘KOÇ’, GİBİ, ADAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı